READ THE DIALOGUE AND SAY WHAT THE RUSSIAN STUDENTS ARE GOING TO PRESENT TO THEIR ENGLISH FRIENDS Dima: We are going to London soon. And there is one thing we have to think over. What presents are we going to give to our Englis...

READ THE DIALOGUE AND SAY WHAT THE RUSSIAN STUDENTS ARE GOING TO PRESENT TO THEIR ENGLISH FRIENDS Dima: We are going to London soon. And there is one thing we have to think over. What presents are we going to give to our English friends? Katya: What about some Russian souvenirs: matreshkas, some Gzhel souvenirs,badges perhaps? Jim: Yes, badges! I`m going to take my collection jf Russian badges to London. Lena: Maybe some postcards and books about Russia? Any other ideas? Dima: What about an album? Jim: What kids of album? Dima: A school album about our school, teachers and students. Lena:What a wonderful idea! We can take photos, draw pictures of our classmates and the English classroom Jim: Good idea, Lena Dima: I`ll be responsible for photos then. Katya: OK. And we can also write about our shool parties and our trips to some Russian towns, can`t we? Lena and i will be responsible for stories. Will you help us with pictures and photos, Jim? Jim: Of course! Whit pleasure.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
ПРОЧИТАТЬ ДИАЛОГ : Что Российские школьники намерены подарить  своим английским друзьям. Дима: Мы скоро едем в Лондон. И есть одна вещь, которую мы должны обдумать. Какие подарки мы будем дарить наши английские друзьям? Катя: Как насчет русских сувениров: матрешки, какие-нибудь Гжельские сувениры, значки, возможно? Джим: Да, значки! Я собираюсь взять свою коллекцию российских значков в Лондон.Лена: Может быть, какие-нибудь открытки и книги о России? Какие-то другие идеи? Дима: А как насчет альбома? Джим: Какого альбома? Дима: Школьный альбом о нашей школе, учителях и учениках. Лена:  Какая замечательная идея! Мы можем сделать фотографии, нарисовать картинки наших одноклассников и кабинета английского языка. Джим: Хорошая идея, Лена. Дима: Я буду отвечать за фото. Катя: ОК. И мы также можем написать о нашем школьном вечере и наших поездках в другие российские города, не так ли? Лена и я будем будем ответственными за рассказы. А ты,  Джим, можешь помочь нам с фотографиями и фото? Джим: Конечно!  С удовольствием.