Read the sentences to understand how to use the Subjunctive Mood1) I wish I had a camera with me now to take pictures.2) I wish I were in Moscow now.

Read the sentences to understand how to use the Subjunctive Mood 1) I wish I had a camera with me now to take pictures. 2) I wish I were in Moscow now.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Жаль, что у меня нет сейчас с собой фотоаппарата чтобы фотографировать. Жаль, что я сейчас не в Москве.