Ребят помогите перевести пословицы)1) Firts think then speak.2) Where there is a will there is a way.3) Good health is above wealth.4) I think it is a bit thick.5)  A healthy mind in a healthy body.6) Nothing venture, nothing h...

Ребят помогите перевести пословицы) 1) Firts think then speak. 2) Where there is a will there is a way. 3) Good health is above wealth. 4) I think it is a bit thick. 5)  A healthy mind in a healthy body. 6) Nothing venture, nothing have. 7) Truth is stranger than fiction. 8)Better the foot slip than the tongue. 9) Birds of a feather flock together. 10) There is nothing new under the sun. заранее спасибо:*
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Сначала подумай - потом говори. 2. Было бы желание, а возможность найдется. 3. Хорошее здоровье - дороже богатства. 4. Я думаю, что это слишком.  5. В здоровом теле - здоровый дух. 6. Кто не рискует, тот ничего не имеет. 7. В правду сложнее поверить, чем в ложь. 8. Лучше оступиться, чем оговорится. 9. Рыбак рыбака издалека видит. 10. Ничто не ново под этим солнцем.