Ребят, помогите пожалуйста, решается четвертная оценка, между 4 и 5...Преобразуйте предложения из активного залога в пассивный залог.1. Our school organizes a poem competition every year.2. Alexander Fleming discovered penicill...

Ребят, помогите пожалуйста, решается четвертная оценка, между 4 и 5... Преобразуйте предложения из активного залога в пассивный залог. 1. Our school organizes a poem competition every year. 2. Alexander Fleming discovered penicillin. 3. The children will decorate the classroom with flowers tomorrow.  4. The Queen presented him with a medal. 5. Ann shows me some photos.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A poem competition is organized every year by our school Penicillin was discovered by Alexander Fleming The classrom will be decorated with flowets tomorrow He was presented with a medal by the Queen Some photos are shown me by Ann