Ребята! Можете написать небольшой рассказ о Шотландии? Только на английском языке! Перевод не обязательно писать; просто напишите рассказ на английском, и всё! Заранее говорю "СПАСИБО!".

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Scotland is a part of the United Kingdom, located on the British Isles and occupying approximately 30% of the island. The total area of the state is about 78 thousand km2. It can be divided into eight parts: Central Scotland, South West, Edinburgh, Glasgow, West Coast, Orkney and Shetland Islands, Inverness and Highlands, Aberdeenshire and Grampian Highlands.