Ребята подскажите перевод стиха Since books our friends They need much care When you're riding them Be good to them and fair Use bookmarks To hold your place And dont turn a book Upon ids dear fase Remember, children,then: Boo...

Ребята подскажите перевод стиха Since books our friends They need much care When you're riding them Be good to them and fair Use bookmarks To hold your place And dont turn a book Upon ids dear fase Remember, children,then: Books are meant to read Not aut or colour themNo really never indeedВ переводчике пробовола непомогло:(
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
С тех пор как книги Наши друзья Им нужно больше заботы Когда ты их читаешь Будь добр к ним и вежлив к ним Используй закладки Чтоб занять свое место Не переворачивай книгу На их дорогое лицо Запомните дети Книжки предназначаны для чтения Не для выбрасывания или раскрашивания