Ребят,помогите пожалуйста, буду очень благодарна )0)))

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 yes, i have started since last week 2 yes, they arrived at 5 o'clock 3 yes, she went away on Friday 4 yes, i wore my new shoes yesterday 2) 3 wrong: finished 4 right 5 right 6 right 7 died 8 where were you last night? 3) 3 played 4 what time did you go... 5 have you ever met... 6 the weather wasn't. .. 7 have just washed 8 has visited 9 she hasn't come
Гость
#1 2. started my new job 3. arrived at 5 o'clock 4. she went on Friday 5. I wore my new shoes yesterday. ( тут нечего объяснять, по образцу надо делать) #2 3. I finished (т.к. perfect не имеет времени) 4. right ( результат, работа сделана, present perfect) 5. did finished ( опять же perfect не имеет времени) 6. right (т.к. результат, то что ее нету, это present perfect) 7. died( указание времени, perfect не имеет времени) 8. did you be (last- значок времени past simple) #3 3. played (yesterday- значок времени past simple) 4. did you go( last- значок времени past simple) 5. have you ever met (ever- значок времени present perfect) 6. didn't be( yesterday- значок времени past simple) 7. have just washed ( just- значок времени present perfect) 8. have washed (before-значок времени present perfect) 9. visited ( это как факт в прошлом) 10. hasn't came ( yet- значок времени present perfect)