Red, green, black, little, big. с этими прилогательными записать по два словосочетания. 1. a red sock,.... 2. a green wood,.. 3. a black hat,... 4. a little doll,... 5. abig shop,...

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Red: Red socks, Red pens. Green: Green wood, Green grass. Black: Black phone, Black Hat. Little: Little doll, Little cap. Big: Big Shop, Big House.