Рresent Continuous нужно придумать 1 предложения к нему отрицание и 2 вопроса. Всего таких выборов 3. И того 12 предложений. Помогите пожалуйста. ( вот что мы делали в классе)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
My mother is cooking now. My mother isn't cooking now. Is my mother cooking now? Yes,she is. we are playing football in the yard. We aren't playing .....Are we playing....? Alex is drinking milk. Alex isn't drinking juice. Is Alex drinking milk? Yes,he is.