Самостоятельная работа для 5 класса по теме: «Глагол to be»Выберите нужную форму глагола (am, is, are). Вариант №3.1. Mr. Green ____ from London. 2. Mr. Green and Mr. Brown _____pilots. 3. The boys______ from Russia. 4. I _____...

Самостоятельная работа для 5 класса по теме: «Глагол to be» Выберите нужную форму глагола (am, is, are). Вариант №3. 1. Mr. Green ____ from London. 2. Mr. Green and Mr. Brown _____pilots. 3. The boys______ from Russia. 4. I _____ very sorry. 5. Ann _______ eleven. 6. My name _____ Helen. 7.I _____ from Korenovsk.8.Barsik ______ in the box.9. My pets ______ in the room. 10.Oleg and I _____students.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 Mr. Green is from London. 2 Mr. Green and Mr. Brown are pilots. 3 The boys are from Russia. 4 I am very sorry. 5 Ann is eleven. 6 My name is Helen. 7 I am from Korenovsk. 8 Barsik is in the box. 9 My pets are in the room. 10 Oleg and I are students.