Сделать задание по образцу. Помогите пожайлуста очень надо а я ничего не понимаю

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. It doesn`t rain in December.     It isn`t raining now, either. 2. It doesn`t frost in summer.     It isn`t frosting now, either. 3. It doesn`t melt in winter.     It isn`t melting now, either. 4.  It doesn`t melt  in November.     It isn`t melting now, either. 5.  It doesn`t bloom in autumn.     It isn`t blooming now, either. 6.  It doesn`t freeze in May.     It isn`t freezing now, either.