Сделайте предложение отрицательными и вопросительными и ответьте на эти вопросы утвердительно и отрицательно: 1)They must work in the park 2)I had to take a bus yesterday 3)She can draw well 4)We can read and write English well...

Сделайте предложение отрицательными и вопросительными и ответьте на эти вопросы утвердительно и отрицательно: 1)They must work in the park 2)I had to take a bus yesterday 3)She can draw well 4)We can read and write English well 5)I am allowed to go out on cold days
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Must they work in the park? 1) They mustn't work in the park. 2) Had I to take a bus yesterday? 2) I hadn't to take a bus yesterday. 3) Can she draw well? 3) She can't draw well. 4) Can we read and write English well? 4) We can't read and write English well. 5) Am I allowed to go out on cold days? 5) I am don't allowed to go out on cold days