Скажите на какаих языках говорят даные страны 1 Belgam 2 Japan и т. д таблицы . одни со странами а другаяч с языками . на англиском срчно . дам лутший ответ . срочно . прошу

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
In Portugal(Португалия) people speak Portuguese In Japan(Китай) people speak Japanese ln Netherlands(Нидерланды) people speak Dutch In France(Франция) people speak French In Egypt(Египет) people speak Arabic In Greece(Греция) people speak Greek In India(Индия) people speak Hindi In New Zealand(Новая Зеландия) people speak Maori In Hungary(Венгрия) people speak Hangarian In Bulgaria(Болгария) people speak Bulgarian In Italy(Италия) people speak Italian In Armenia(Армения) people speak Armenian In Norwey(Норвегия) people speak Norwegian In Georgia(Грузия) people speak Georgian In Russia(Россия) people speak Russian In Germany(Германия) people speak German In England(Англия) people speak English In Finland(Финляндия) people speak Finnish In Spain(Испания) people speak Spanish In Sverige(Швеция) people speak Swedish In Turkey(Турция) people speak Turkish In Poland(Польша) people speak Polish In Denmark(Дания) people speak Danish In Ireland(Ирландия) people speak Irish