Слова :walk,dream,wash,drop,hope,stop,spell,dry,cry,watch,dust,cook,play,open,talk,want,clean,work cover.А как в прошедшем времени?И ещё транскрипцую

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Walk – [wɔːk] – walked – [wɔːkt] Dream – [driːm] – dreamed – [driːmd] Wash – [wɒʃ] – washed – [wɒʃt] Drop – [drɒp] – dropped – [drɒpt] Hope – [həʊp] – hoped – [həʊpt] Stop – [stɒp] – stopped – [stɒpt] Spell – [spɛl] – spelled – [spɛld] Dry – [draɪ] – dried – [draɪd] Cry – [kraɪ] – cried – [kraɪd] Watch – [wɒʧ] – watched –[ wɒʧt] Dust – [dʌst] – dusted – [ˈdʌstɪd] Cook – [kʊk] – cooked – [kʊkt] Play – [pleɪ] – played – [pleɪd] Open – [ˈəʊpən] – opened – [ˈəʊpənd] Talk – [tɔːk] – talked – [tɔːkt] Want – [wɒnt] – wanted – [ˈwɒntɪd] Clean – [kliːn] – cleaned – [kliːnd] Work – [wɜːk] – worked – [wɜːkt] Cover – [ˈkʌvə] – covered – [ˈkʌvəd]