Сочинение про новый год на английском

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
New Year is considered the most popular holiday in our family. At the beginning of December everybody has a festive mood. In the city the streets and shop windows are decorated with bright and motley garlands. A huge Christmas tree is put at the main square. We begin to prepare for the holiday. We buy Christmas-tree decorations, tinsel and gifts for each other at New Year’s fairs. At the end of December we put artificial Christmas tree and decorate it for the holiday. I help my mother to prepare a festive table on December 31. New Year’s Eve always seems to me magical and unforgettable. (В нашей семье самым любимым праздником считается Новый год. В начале декабря у всех появляется праздничное настроение. В городе украшают улицы и витрины магазинов яркими, разноцветными гирляндами. А на главной площади устанавливают огромную ёлку. Мы начинаем готовиться к празднику. На новогодних ярмарках покупаем друг другу подарки, ёлочные игрушки и мишуру. В конце декабря дома устанавливаем искусственную ёлку и наряжаем её к празднику. 31 декабря я помогаю маме приготовить праздничный стол. Новогодняя ночь кажется мне всегда волшебной и незабываемой.)
Гость
New Year - a terrific holiday! Everything is decorated, lights everywhere, at home in the middle of the room grows prickly tree. People in the New Year become kinder and happier. Everyone is busy with preparations for the celebration. Look for ornaments for the Christmas tree, the very tree, presents under the tree. Children write letters to Santa Claus and anxiously waiting for a holiday. Новый год - потрясающий праздник! Все украшено, фонари везде, дома, в середине комнаты растет колючий дерево. Люди в Новый год стал добрее и счастливее. Все заняты приготовлениями к празднованию. Посмотрите на украшения для новогодней елки, то самое дерево, представляет под деревом. Дети пишут письма Санта-Клауса и с нетерпением ждут праздника.