Сократите данные определения до словосочетаний. Например: A ball you use to play tennis – a tennis ball. 1. Lights that control traffic. 2. An inflatable jacket that you use on a plane if there is a dangerous situation. 3. A ti...

Сократите данные определения до словосочетаний. Например: A ball you use to play tennis – a tennis ball. 1. Lights that control traffic. 2. An inflatable jacket that you use on a plane if there is a dangerous situation. 3. A ticket that you buy to fly on a plane. 4. A camp where children usually go to spend summer holidays. 5. A person who looks after babies at home when the parents are busy or at work.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. traffic lights 2. life jacket 3. plane ticket  4. holiday camp 5. babysitter