Составь предложения из слов. Образец: can't,cat,a,swim.-A cat can't swim. 1)Tom,sing,can't- 2)long,His,isn't,pen.- 3)cockerel,got,big,a,Jess,hasn't.- 4)fox,A,black,isn't.- Помогите,пожалуйста,с заданием!
Составь предложения из слов. Образец: can't,cat,a,swim.-A cat can't swim. 1)Tom,sing,can't- 2)long,His,isn't,pen.-
3)cockerel,got,big,a,Jess,hasn't.-
4)fox,A,black,isn't.-
Помогите,пожалуйста,с заданием!
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Tom cannot sing His pen is not long Jess has not got a big cockerel A fox is not black
Гость
1) Tom can't sing.
2) His pen isn't long.
3) Jess hasn't got a big cockerel.
4) A fox isn't black.
2 и 3 предложения какие-то странные.