Составь предложения в отрицательной и вопросительной форме. 1. He is drawing now. 2. They are playing football now. 3. Mum is drawing a picture now. 4. It,s snowing today. 5. The girls are wearing dresses today.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1...is NOT  2 .. are NOT... 3 ...is NOT... 4 .. is NOT snowing... 5... are NOT... NOT  после глаголов IS  и  ARE II. В вопросах просто начни с этих глаголов - IS he drawing now? 2. ARE they playing football? и т.д.