Составить 10 предложений, используя прошедшее простое и прошедшее продолженное время

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
   Past Simple Did you wash your hands? I saw you yesterday. I went to the concert last week. Last year i went to Paris. I didn't go to school last Monday.    Past continuous  Last night at 6 pm, I was eating dinner. I was watching TV when she came. She was always coming to class late. I was studying when she called. Were you singing that song?