Составить 10 предложений со словами rain rainy snow snowy sun sunny cloudy wind windy 3 класс
Ответ(ы) на вопрос:
СПЕЦИАЛЬНО ДЛЯ 3 КЛАССА.) 1) It is rainy today 2) Is it snowy now 3) This place is sunny 4) The strong wind is blowing 5) The weather is not good, it is cloudy 6) It is raining cats and dogs (идет проливной дождь-крылатое выражение, проходят в 4 - 5 классах) 7) Sun is bright 8) The sky is grey, it is cloudy 9) What is the weather today? - it is sunny 10) Lets go for a walk?- No it is rain