Составить 2 общих вопроса и 2 спецыальных вопроса и переделать их в косвеную речь

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)«What are you reading?» Sam asked. 2)«Which color do you prefer?» John asked. 1)«Who are these boys sitting next to Sam?» Clara asked. 2)«Who is your best friend?» Mary asked. Reported speech: 1) Sam asked what book was I reading. 2) John asked what color I prefer. 1) Clara asked who were the boys sitting next to Sam. 2) Mary asked who is my best friend.