Составить 6 предложений о спорте. Начинаются на :1 Can 2 Do you like 3 Where 4 What 5 With whom 6 When
Ответ(ы) на вопрос:
Can you play basketball? Do you like sport? Where is your gym? What do you play? With whom do you go to the gym? When do you have your trainings?
1 Can you play football or table tennis? 2 Do you like watching sport events on TV? 3 Where do usually play volleyball? 4 What kind of sport do you like best of all? 5 With whom do you usually go to the skating-rink? 6 When do you usually play table tennis?