Составить 9 предложений чтобы было на одно слово 3 предложений на слова: make,let,be allowed to заранее спасибо!!!!!!!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) 1.My mother always make me smile     2.My parents always make me wear school uniform     3.Teachers make me do my homework 2) 1.Her parents don't let her go to parties.      2.Please, let them go here      3.Let us go outside and play volleyball  3) 1. Nobody was allowed to enter in this cabinet without permission      2.When shall I be allowed to see you?      3. Не will be allowed to say anything