Составить диалог на английском языке со следующими прилагательными : bad-tempered, easy going, fogetfull, friendly, generous, hard-working, honest, lazy, mean, selfish, shy, cheerful, insecure, sensable, optimistic, talkactive ...
Составить диалог на английском языке со следующими прилагательными :
bad-tempered, easy going, fogetfull, friendly, generous, hard-working, honest, lazy, mean, selfish, shy, cheerful, insecure, sensable, optimistic, talkactive
пожалуйста помогите, в голову ничего не приходит(
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
A: Hi, how are you?( поддельная улыбкa)
B: Oh, hi! Great, thank you. And you?
A: None of your business.
B:Woah! You're bad-tempered.
A:Grr,I see you're easy going today.
B:Yeah, and you? You aren't friendly, you're so forgetfull!
A: Oh, leave me alone!
B: Sorry. Let's drink Cola together.
A: If you'll buy it for me...
B: What? You're too selfish.
A: Be optimistic, friend! I'm hard -working, I deserve it.
B: Are you joking? Be shy! You're really lasy.
A: You're too talkative today. Bye!
B: Incesure!