Составить предложение из данных слов:the,advised,persuade,manager, the,actress,him,to.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Может быть несколько вариантов. The actress advised  him to persuade the  manager. The manager advised  him  to persuade the actress. The actress advised  him  to persuade the manager. The manager advised   the actress to persuade him .