Составить предложение со словами: Summer, water, light, fire,paint, street, play, dress, watch, cook Помогите

Составить предложение со словами: Summer, water, light, fire,paint, street, play, dress, watch, cook Помогитеплиз!!! Очень нужно!!!
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)My favorite season is summer. 2)I drink a lot of water every day. 3)Light shines through my window. 4)I enjoy watching the fire. 5)I feel the smell of fresh paint. 6)Street is a dangerous place at night. 7)I usually play with my pet. 8)My mother's bought me a beautiful dress. 9)I watch news on TV every morning. 10)I help my parents cooking the dinner.