Составить вопросительные предложения (10 пр.) с вопросительными словами, используя глаголы can, have got, has got, be (в нужной форме). Предложения должны быть в Present Simple Изученные вопросительные слова: What, where, who, ...

Составить вопросительные предложения (10 пр.) с вопросительными словами, используя глаголы can, have got, has got, be (в нужной форме). Предложения должны быть в Present Simple Изученные вопросительные слова: What, where, who, what time, why, when.заранее спасиобо.ДАЮ 20 БАЛОВ
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Can you play the piano? 2. Have you got a motorcycle? 3. Has he got a hamster? 4. What do you usually do in free time? 5. Where does he live ? 6. What time is it? 7. Who is it? 8.Why do u cry? 9. What is your favorite kind of sport? 10.Where are you from ?