Составьте 10 английских предложений с выражениями: 1) be fond of 2) be keen on 3) be interasted in 4) be mad about 5) like 6) dislike 7) hate

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) He is fond of football. 2) They are keen on computer games. 3) I am interested in swimming. 4) We are mad about rock band. 5) She likes pizza. 6) You dislike new iphone. 7) It hates cat food.
Гость
1) I am fond of football 2) My sister is keen on reading 3) My mum is interested in knitting 4) My father is mad about my cat breaking his favourite mug 5) I like singing 6) My brother dislikes being alone 7) I hate eating carrots