Составьте 10 маленьких предложений на английском о здоровом питании. Спасибо!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Drink more water. 2. Wash your food before eating. 3. Use less salt. 4. Eat a healthy diet. 5. Eat more vegetables and fruits. 6. Don't eat a lot of sweets. 7. Don't eat high-fat food. 8. Carefully chew food. 9. Eat foods high in vitamins. 10. Eat foods and vegetable and animal origin.