Составьте 10 предложений в past simple с этими глаголами. желательно короткие предложения. пж срочно

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1)I see my teacher.2)I go to my school.3)My dog can not read books.4)I don't want to make any mistakes in my dictation.5)I took an apple from the table.6)I wrote a text-message to my friend.7)I will send a letter to my grandfather to Moscow.8)I buy a botle of water in the shop.9)I work for the company.10)I play footbal after classes.