Составьте 10 вопросов в пассивном залоге(Passive) с использованием глаголов: invent, design, build,paint, write, create, use, locate, discover, find,destroy, translate, send, make пожалуйста помогите срочно!!

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Whom was our house painted by? 2) What was invented by Nikola Tesla? 3) Where was a new center built? 4) Who was sent for? 5) When was the phone found? 6) When was the book "Harry Potter and the Sorcerer's Stone" written?  7) Why were so many mistakes made? 8) Whom was this poem translated by into Russian? 9) Why was this church destroyed? 10) When was America disciverd?