Составьте 5 небольших предложений с этими словосочетаниями: to listen to, to be famous for, to find

Составьте 5 небольших предложений с этими словосочетаниями: to listen to, to be famous for, to findout, to be rich in, to give up.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) Pupils should listen to teacher 2) I dream to be famous for interesting invention 3) Read the task and find out useful information 4) Parks are rich in trees 5) I will never give up