Составьте 5 предложений в простом будущем времени и 5 предложений в будущем совершённом.Пожалуйста❗

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
I will learn chinese language He will buy a new phone She will drive a car We will play football They will sleep I will have gone to shop He will have eaten a dinner She will have bought a new doll We will have spoken english language I will have drunk juice