Составьте 5 типов вопросов к предложению he was happy because he wrote a wonderful composition. (Вопрос к подлежащему , специальный вопрос, альтернативный, разделительный)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Who was happy bacause he wrote a wonderful composition? Was he happy bacause he wrote a wonderful composition? Was he happy bacause he wrote a wonderful composition or book? He was happy bacause he wrote a wonderful composition, wasn't he? Why was he happy? Кажется, так)
Гость
Why was he happy ? Who was happy about writing a wonderful composition? was he happy or surprised?  he was happy because he wrote a wonderful composition, was not he?  Was he happy about writing a wonderful composition? надо писать который какой вид? или разберетесь?