Составьте 5 типов вопросов к предложению(Альтернативный, общий, Специальный, специальный к подлежащему, разделительный)You should phone me if you come home late.

Составьте 5 типов вопросов к предложению(Альтернативный, общий, Специальный, специальный к подлежащему, разделительный) You should phone me if you come home late.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
Should you phone me if you come home late or early? Should you phone me if you come home late? What should you do if you come home late? Who should phone me if he comes home late? You should phone me if you come home late, shouldn't you?