Составьте 6 предложений (длинных) с любыми из этих слов: magma, ash, dust, fire, explosion, active (volcano), earthquake, lava, sleeping (volcano), smoke, destruction, supervolcanoes, destruction.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Alice doesn't stay at home alone very often. she doesn't watch TV. And she doesn't listen to music. She's very active.