Составьте 7 предложений в прошедшем или настоящем времени с этими глаголами : Hold,Hurt,Keep,Know,Lead,Learn,Leave.С ПЕРЕВОДОМ.Спасибо заранее)) Надеюсь на вашу помощь)

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. I usually hold my mother's hand. 2. Don't hurt the dog, Jack!! 3. Peter keeps his money in the savings-bank. 4. I didn't know him five years ago.  5. As a teacher he leads. 6. I learnt this poem by Pushkin in the first form. 7. He left for Moscow three days ago.