Составьте из предложений под буквой a) 2,7,9 общий, альтернативный,специальный вопрос. b)Сделайте отрицание всех предложении.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
2 Did her younger sister live in Kyiv a few years ago?  Did her younger sister live in Kyiv  or in Lviv a few years ago? Where did her younger sister live a few years ago? 7Did  Peter`s mother teach French to us last year? Did  Peter`s mother teach French to us last year or last month? When did  Peter`s mother teach us French? 9 Was my elder brother ill last week? Was my elder brother ill last week or last month? When was my elder brother ill ? 1 didn`t work 2 didn`t live 3 didn`t watch 4 didn`t help 5didn`t get 6 didn`t go 7didn`t teach  8didn`t do 9 wasn`t ill