Составьте пожалуйста по 6 предложений на каждое лицо( в общей сложности 18), упражне

Составьте пожалуйста по 6 предложений на каждое лицо( в общей сложности 18), упражнение 7 в учебнике, зарание спасибо.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. what is nick like? what kind of a person is nick? he likes books. he is interested in books. 2. who is good at computers? what is Barry like? Barry is good at computers. he likes computer games. 3. what does Wendy do?  he takes a photo. he is good at making a photo. 4. what is philip like? what kind of a person is philip? he likes skating. he is a keen sportsman