Составьте,пожалуйста,предложения с этими словами affect(влиять),complete(заканчивать,з?

Составьте,пожалуйста,предложения с этими словами affect(влиять),complete(заканчивать,з??вершать),connect(соединяться),cope(справляться),deal with(иметь дело с),divide(делить,разъединять)
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The death of our dog affected us deeply Completion of this test might take up to 30 minutes You should  connect these three lines to get a triangle Yound children are really difficult to cope with I wouldn't say dealing with him is easy: he is very sly. This wall divides two houses: ours and theirs.