Составте предложения на английском языке со словами companion , fishbowl, friendly , grass, seed, teach tricks плжалуйста

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. He winked an eye at his companion. 2. He felt like he was living in a fishbowl. 3. She has a warm and friendly nature. 4. They were smoking some grass. 5. We seeded the field with corn. 6. He wanted to teach his dog some tricks.