Составьте предложения The wind It The weather The days The nights The sun Слова в рамке: Is cold, shines, is nice, are long, are short, snows, blows, rains.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The weather is cold   Погода прохладная The days are long    Дни длинные The night are short  Ночи короткие The sun shines  Солнце светит It is nice           Это хорошо The wind blows   Ветер дует Как то так :)