Создать пять типов вопросов Такие как:Простой,Специальный,Альтернативный,Разде?

Создать пять типов вопросов Такие как:Простой,Специальный,Альтернативный,Разде??ительный и вопрос к подлежащему Вот придложения My sister often waches ^comedies^ Yesterday my mum bought me ^an interesting book^ ВНИМАНИЕ ЕСЛИ СТОИТ ЗНАК " ^ " ЭТО ЗНАЧИТ ЧТО ВОПРОС ДОЛЖЕН БЫТЬ К ЭТОМУ ПОДЛЕЖАЩЕМУ 25 БАЛЛОВ
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1.My sister often watches comedies, doesn't she ? 2.Does your sister often watch comedies? 3.Does your sister often watch comedies or melodramas? 4.Who watches comedies? 5.What does your sister often watch ? 2.1Yesterday my mum bought me an interesting book, didn't she ? 2.Did your mother buy an interesting book for you yesterday? 3.Did your mother or father buy an interesting book for you yesterday? 4.Who bought an interesting book for you yesterday ? 5.What did your mother buy for you yesterday?