СРОЧНО!!!! Составьте вопросы используя HOW MUCH и HOW MANY 1) apples / you / eat /a week ? How many apples do you eat a week? (это пример,остальные также) 2) water / you / drink / a day? 3) English lessons / you / have / a wee...

СРОЧНО!!!! Составьте вопросы используя HOW MUCH и HOW MANY 1) apples / you / eat /a week ? How many apples do you eat a week? (это пример,остальные также) 2) water / you / drink / a day? 3) English lessons / you / have / a week? 4)homework/ you / do / a day? 5) money / you /have got / / in your pocket? 6) films / you /watch / a month?
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1) apples / you / eat /a week ? How many apples do you eat a week? (это пример,остальные также) 2) How much water do you drink a day? 3) How many English lessons do you  have a week? 4) How much homework do you  do  a day? 5) How much money have you got in your pocket? 6) How many films do you watch a month?