Стихотворение на башкирском языке о зиме

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
,Любовь – она словно огненная молния,Һанап-һорап тормай һис бер кемдең йәшен.Не считается ни с чьим возрастом.Һүнмәҫ ялҡын менән ялмай ҡартын-йәшен,Неугасаемым пламенем охватывает старого и молодого,Көйҙөрөр тип ҡурҡһаң әгәр, ҡас һин, йәшен.Если ты боишься, что обожжет, беги, прячься.Тик аҙаҡтан ҡоя күрмә күҙең йәшен!Только после не лей слезы!Мөхәббәт – ул, әйтерһең дә, утлы  йәшен.Любовь – она словно огненная молния. Гел йылмайҙы донъя... Әсәм булып,  Бишегемә эйелеп йылмайҙы,  Тәүге аҙымымды үҙем үткәс,  Шатлығынан һөйөнөп йылмайҙы,  Ә йығылғас -  Күҙ йәшенә төйөлөп йылмайҙы... Всегда улыбался мир... Мамой,  Склонившись к моей колыбели улыбался.  Когда мой первый шаг я сам прошел,  От радости возрадуясь улыбался,  А когда упал -  Давясь слезами улыбался. Йөрәгем минең – тумалған сәскә,Асылып китә, дуҫтар килгәс тә.Килһә дошманым, яман уй ҡороп, -Йөрәгем минең – төйнәлгән йоҙроҡ.Сердце мое – завязь цветка,Раскрывается, когда приходят друзья.Если приходит враг мой, дурную мысль вынашивая,Сердце мое – сжатый кулак.
Гость
Мөхәббәт – ул, әйтерһең дә, утлы йәшен,Любовь – она словно огненная молния,Һанап-һорап тормай һис бер кемдең йәшен.Не считается ни с чьим возрастом.Һүнмәҫ ялҡын менән ялмай ҡартын-йәшен,Неугасаемым пламенем охватывает старого и молодого,Көйҙөрөр тип ҡурҡһаң әгәр, ҡас һин, йәшен.Если ты боишься, что обожжет, беги, прячься.Тик аҙаҡтан ҡоя күрмә күҙең йәшен!Только после не лей слезы!Мөхәббәт – ул, әйтерһең дә, утлы  йәшен.Любовь – она словно огненная молния. Гел йылмайҙы донъя... Әсәм булып,  Бишегемә эйелеп йылмайҙы,  Тәүге аҙымымды үҙем үткәс,  Шатлығынан һөйөнөп йылмайҙы,  Ә йығылғас -  Күҙ йәшенә төйөлөп йылмайҙы... Всегда улыбался мир... Мамой,  Склонившись к моей колыбели улыбался.  Когда мой первый шаг я сам прошел,  От радости возрадуясь улыбался,  А когда упал -  Давясь слезами улыбался. Йөрәгем минең – тумалған сәскә,Асылып китә, дуҫтар килгәс тә.Килһә дошманым, яман уй ҡороп, -Йөрәгем минең – төйнәлгән йоҙроҡ.Сердце мое – завязь цветка,Раскрывается, когда приходят друзья.Если приходит враг мой, дурную мысль вынашивая,Сердце мое – сжатый кулак.