Teach, buy, leave, arrange, take, give, choose, wash, climb, drink, travel, ask, write, buy, read, count, be, sleep, see, hear, feed, join.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
учить, покупать, оставлять, организовывать, принимать, давать, выбирать, вымыть, карабкаться, пить, путешествовть, просить, писать, читать, считать, быть, спать, видеть, слышать, кормить, присоединиться.
Гость
teach - taugh - taugh, buy - bought - bought, leave - left - left, arrange - arranged - arranged, take - took - taken, give - gave - given, choose - chose - chosen, wash - washed - washed, climb - climbed - climbed, drink - drank - drunk, travel - travelled - travelled, ask - asked - asked, write - wrote - written, read - read - read, count - counted - counted, be - was-were - been, sleep - slept - slept, see - saw - seen, hear - heard - heard feed - fed - fed, join - joined - joined.