The first Red Nose Day was held on 5 February 1988 andsince then they have been held on the second or third Friday in March. Задание: Red Nose Day is held every year in spring.1) True2) False3) Not stated Объясните свой выбор

The first Red Nose Day was held on 5 February 1988 and since then they have been held on the second or third Friday in March. Задание: Red Nose Day is held every year in spring. 1) True 2) False 3) Not stated Объясните свой выбор
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
The first Red Nose Day was held on 5 February 1988 and since then they have been held on the second or third Friday in March.   Задание: Red Nose Day is held every year in spring. 1) True - потому что в главном предложении сказано, что праздник проводится во  вторую или третью пятницу марта (а это весна). 2) False 3) Not stated
Гость
True: Во первых The first Red Nose Day was held on 5 February 1988 во вторых во всех источниках:The first "Red Nose Day" was organized February 5, 1988. Then managed to gain £ 15 million