TIKI GOES TO SCHOOL Tiki is eight . He is a little boy . He lives in Africa. Tiki goes to school . His school starts at 7 o'clock in the morning . There are 52 pupils play in the playground before classes . Some of them wear th...
TIKI GOES TO SCHOOL Tiki is eight . He is a little boy . He lives in Africa. Tiki goes to school . His school starts at 7 o'clock in the morning . There are 52 pupils play in the playground before classes . Some of them wear their school uniform : a white blouse or a shirt and a blue skirt and shorts in the classroom . Others do not wear uniform because it is not comfortable when it is hot in the room . Before classes they sing one or two songs . The pupils have classes five days a week . every day they have five lessons . They study English , Maths , Nature Studies , PE , History ,Music and Art .They have swimming , games and computer studies , too . After classes Tiki plays football and then goes home . When he comes home , he has his lunch . He usually watches cartoons on TV before he does his homework .Нужен точный перевод. Заранее спасибо.
Ответ(ы) на вопрос:
Тики Тики идет в школу в восемь . Он-маленький мальчик . Он живет в Африке. Тики ходит в школу . Его занятия начинаются в 7 часов утра . Там находятся 52 учащихся играют на детской площадке перед занятиями . Некоторые из них носят свою школьную форму : белую блузку или рубашку и синие юбки и шорты в классе . Другие не ходят в форме, потому что это не комфортно, когда жарко в комнате . Перед занятиями они поют одну или две песни . Ученики меня занятия пять дней в неделю . каждый день у них пять уроков . Они изучают английский , математику , естественные науки , физкультура , История ,музыка и искусство .Они имеют плаванию , игр и компьютерных исследований , тоже . После занятия Тики играет в футбол, а затем уходит домой . Когда он приходит домой , он обедает . Он обычно смотрит мультики по телевизору, прежде чем он делает свою домашнюю работу