Транскрипция предложений:1.хто без навукi,той як бязрукi.2.салауя песнямi не накормiш.3.шануй людзей,то i цябе пашануюць.4кожны сам сваей долi каваль.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. [хто б'эз навук'і| тоj jак б'азрук'і||] 2.[ салаўjа п'эс'н'ам'і н'э накорм'іш] 3.[шануj л'удз'эj| то і ц'аб'э пашануjуц'||] 4.[кожны сам сваjоj дол'і кавал'] j=й | - паўза ( коска, працяжнік, двукроп'е і інш знакі прыпынку. акрамя кропкі) ||- ставіцца ў канцы сказа, паказвае, што сказ лагічна завершаны