У чому проявляється взаємозв'язок будови шкіри та її похідних із виконуваними функціями?

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
До похідних шкіри відносять волосся, нігті, залози шкіри. Волосся бувають щетинистий (брови, вії, волосиста частина голови) і Пушкова, розташовані на більшості ділянок шкірного покриву. У період статевого дозрівання починається посилений ріст волосся в пахвових западинах і на лобку, у чоловіків – на обличчі, кінцівках, грудях і животі. Волосся мають стрижень, який виступає над шкірою, і корінь, розташований в товщі дерми. Корінь волосини знаходиться у волосяний сумці. До волосяний сумці кореня прикріплюється м’яз, що піднімає волосся. У сумку кореня волоса відкривається сальна заліза. Волосся живе від декількох місяців до 2 – 3 років. Волосся складається з плоских рогових лусочок, що містять кератин і пігментні зерна. З віком кількість пігменту у волоссі зменшується, з’являються бульбашки повітря – волосся сивіє. Нігті являють собою рогові пластинки, що лежать в нігтьових ложах. Нігтьові пластинки утворені роговими лусочками, щільно прилеглими один до одного і містять кератин. З боків і зі сторін кореня нігті прикриті шкірними валиками. До залоз шкіри відносять потові, сальні та молочні залози. Залози шкіри беруть участь у регуляції теплообміну, виділення деяких продуктів обміну. Потові залози мають трубчасту форму. Початкові відділи потових залоз згорнуті в клубочок. Розташовані потові залози в глибоких відділах шкіри. Особливо багаті потовими залозами шкіра долонь, підошов, пахвових ямок і пахової області. Загальна кількість потових залоз досягає 2,5 млн. Секрет цих залоз (піт) містить 98 % води і 2% органічних і неорганічних речовин (сечовину, сечову кислоту, деякі солі), які в якості продуктів обміну видаляються з організму через шкіру. При випаровуванні посилюється тепловіддача. Температура тіла при цьому знижується.  Сальні залози розташовуються на кордоні між сосочкові і сітчастим шарами дерми. На долонях і підошвах сальних залоз нет.Протокі сальних залоз відкриваються у волосяні сумки. Шкірне сало служить мастилом для епідермісу і волосся, оберігає їх від води, мікроорганізмів, пом’якшує шкіру. Молочні залози за своїм походженням є зміненими потовими залозами. У чоловіків молочні залози залишаються недорозвиненими. У жінок інтенсивний розвиток молочних залоз відбувається з початком статевого дозрівання, що пов’язано з гормональною функцією статевих залоз – яєчників. У клімактеричному віці (періоді зниження статевої функції після 50 – 55 років) відбувається часткове в’янення залоз, залозиста тканина замінюється жировою. Під час вагітності залозиста тканина розростається, залози збільшуються в розмірах, соски і соскові гуртки темніють. Після закінчення періоду годування розміри молочних залоз зменшуються. Молочні залози розташовані на передній грудній стінці на рівні II – IV ребер. Приблизно на середині залози мається сосок, на вершині якого знаходяться 10 – 15 точкових отворів, куди відкриваються вивідні протоки залози. Навколо соска є пігментований навколо – кружок.. Молочна залоза складається з 15 – 20 часткою, відокремлених один від одного прошарками сполучної тканини. Частки являють собою трубчасто – альвеолярні залози, протоки яких відкриваються на вершині соска. Кожна частка складається з залізистих часточок, розростаються під час вагітності та в період годування.